Aktualności

Homilia 16.10.2022 – „Modlitwa” – ks. Krzysztof

Tematem wiodącym niedzielnych czytań jest modlitwa. Modlitwa jest czymś bardzo bliskim katolikowi. Czuwania modlitewne, kółka różańcowe, adoracje Najświętszego Sakramentu, mają w Polsce swoje dawne tradycje. 

Kiedy Jezus powiedział, że trzeba zawsze się modlić miał na myśli nasze odniesienie do Boga w każdej chwili naszego życia.

Kiedy kogoś kochamy, porozumiewamy się z nim nie tylko słowami, lecz również znakami.

To samo dotyczy naszego odniesienia do Boga. Naszą relację z Nim tworzy nasze nastawienie do   Boga. Kiedy ofiarujemy Mu te czynności, które wykonujemy spełniając nasze codzienne obowiązki serca, wtedy modlimy się. 

Taki sposób modlenia się obejmuje oczywiście również odmawianie modlitw, które tak ofiarowane stają się nie tylko prośbą do Boga, lecz również oddaniem Mu siebie.

Skoro Bogu możemy wszystko ofiarować, okazuje się, że w ten sposób możemy rzeczywiście nieustannie się modlić dwadzieścia cztery godziny na dobę. Kiedy rozpoczynamy nowe zajęcie spróbujmy powiedzieć Bogu z serca: ,,Dla Ciebie Panie”. Wcale to nie jest takie trudne. Wtedy cały dzień staje się modlitwą. 

Potrzebujemy jednak dokonać Źródła łaski, dlatego tak ważne jest życie w łasce uświęcającej, przyjmowanie Komuny Świętej. Karmiąc się Słowem Ciałem Pana Jezusa jesteśmy żywymi członkami Kościoła. 

Czytanie z Listu świętego Pawła do Tymoteusza zawiera bardzo ważną wskazówkę dotyczącą słów Pisma Świętego. 

Wszelkie Pismo, pisze święty Paweł, od Boga jest natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu.

Takie są efekty Bożego słowa. Myślę, że każdy z nas ma w domu Pismo Święte. Nie pozwalajmy, by się na nim zbierał kurz. Starajmy się czytać codziennie, choć mały fragment. Te słowa rzucają światło na nasze życie, a jeśli staramy się je realizować – odnawiają. 

One uczą nas jak żyć na wzór Jezusa, a nawet pozwalają Mu wrócić do dzisiejszego świata w nas i pośród nas. 

Nie pozbawiajmy Go z tej możliwości. On nas wynagrodzi pokojem i radością. Amen.

O autorze

Mateusz