Aktualności

Najmilsi!

Nie wątpimy w Waszą kreatywną pomysłowość, ułatwiającą przeżycie z pożytkiem tego trudnego czasu, w jakim się znaleźliśmy. Jeszcze bardziej jednak wierzymy w Waszą wytrwałą ufność w wyjątkową bliskość naszego Zbawiciela z doświadczanymi krzyżami życia…

Nie zapominając o Bożej Opatrzności, objawiającej swoją moc miłosierną tym, którzy Go o to proszą, świadomi szczególnie wielkich dni, które mamy przeżyć po chrześcijańsku jako „szczyt Roku Liturgicznego”, chcemy zaproponować, dla naszego doświadczenia wspólnoty modlitewnej, ale przede wszystkim doświadczenia bogactwa i hojności Bożej odpowiedzi na modlitewne posłuszeństwo uczniów Chrystusa, zachęcającego: „proście, a otrzymacie”, kilka „świateł” na duchowej drodze przez ten, tak ważny dla nas czas Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego oraz Wielkanocnych Świąt Paschalnych. Nie mogąc fizycznie uczestniczyć w tym Przejściu, oddajmy Bogu tę tęsknotę i zrealizujmy to Przejście duchowo, naszym wnętrzem, w ten sposób „oddając Bogu cześć w Duchu i prawdzie”/ J 4,23/.

Ważnym jest na samym wstępie nasze uświadomienie sobie konieczności ożywienia wiarą dotknięcia Ojcowskiego Miłosierdzia, które otwiera nasza skrucha. Praktykujmy więc, gdy nie możemy przystąpić do Sakramentu Pokuty, nasze, nie tylko zresztą modlitewne zbliżenie się do Boga od aktu żalu doskonałego, podejmowanego z miłości ku Bogu przez skruszonego człowieka. Namawiamy do „przejścia przez warunki dobrej spowiedzi”, a w miejscu wyznania grzechów postanowienia, że je wyznamy przy najbliższej możliwości przystąpienia do Sakramentu Pojednania. Bardzo pomocnym w tej praktyce jest diecezjalny modlitewnik „Chwalcie Pana”.

W Pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca tam także znajdziemy na te dni teksty modlitewne – skorzystajmy z nich i włączmy się w intencje Kościoła.

Internetowa strona diecezjalna zawiera m. in. modlitwy na poszczególne dni Triduum Paschalnego, które będziemy celebrować o zwykłej porze (przy pustym kościele!…). Postaramy się o internetową transmisję z naszej świątyni tych celebracji, ale z pewnością też można będzie wziąć w nich udział przez transmisje telewizyjne z Watykanu, czy głównych sanktuariów w Ojczyźnie. Bliżej tego czasu odezwiemy się jeszcze, a teraz tylko prosimy serdecznie, by wszyscy przygotowali serca na ten czas przez skruchę i oczyszczenie ich otwarciem przez żal doskonały przed Miłosiernym Bogiem! Mamy przecież wszyscy stać się uczestnikami odnowienia Chrystusowego Przymierza Zbawienia i przyjąć z tego Przymierza płynące pokój i radość.

Z modlitewną pamięcią,

ks. Proboszcz z księżmi współpracownikami

O autorze

Janusz Talik