Aktualności

Na pielgrzymim szlaku – Tuchów i Tarnów

W dniu 26 października br. w ramach PKK „Beczka” przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. odbyliśmy ostatnią pielgrzymkę w tym roku. Tym razem udaliśmy się do Tuchowa i Tarnowa.

W Tuchowie udaliśmy się do Bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika z klasztorem redemptorystów. Jest to sanktuarium maryjne i miejsce pielgrzymkowe diecezji tarnowskiej, od 2010 bazylika mniejsza. Obok kościoła znajdują się zabudowania klasztoru zgromadzenia redemptorystów, którzy opiekują się tym sanktuarium, wybudowane w końcu XIX wieku. Historię bazyliki oraz cudownego obrazu przekazała przewodnik po Tarnowie pani Małgorzata Rola.

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest barokową, jednonawową, orientowaną świątynią z zamkniętym trójbocznie prezbiterium. Po obu stronach nawy i północnej stronie prezbiterium znajdują się kaplice. Przed kościołem znajduje się niewielki, otoczony murem dziedziniec, na środku którego w 1912 roku wybudowano drewnianą kapliczkę z amboną. Większość wyposażenia wnętrza pochodzi z okresu baroku. W późnobarokowym ołtarzu głównym z 1741 roku, autorstwa Antoniego Frąckiewicza, wprawiony jest otoczony czcią obraz Matki Bożej Tuchowskiej. Wprawiony w ołtarz główny, otoczony czcią obraz Matki Bożej znajduje się w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny od połowy XVI wieku. Powstał około 1530-1540 roku w warsztacie tzw. Mistrza z Bodzentyna. Jest to dzieło reprezentujące styl renesansowy, malowane tłustą temperą na lipowej desce o wymiarach 58,2 na 44 cm.

Na obrazie przedstawiona jest Matka Boża, trzymająca w lewej ręce Dzieciątko, zaś w prawej kwiat róży. Jezus opiera prawą rękę na niebieskiej kuli z krzyżem, znajdującej się w środku obrazu, lewą wyciąga w geście błogosławieństwa. Zarówno głowa Maryi, jak i Jezusa, otoczona jest złotym nimbem. Tło obrazu tworzą motywy postaci. Obraz przykryty jest metalową sukienką, wykonaną z pozłacanej srebrnej blachy.

Przy klasztorze i sanktuarium od 1975 roku znajduje się Muzeum Misyjne Redemptorystów, eksponujące przedmioty codziennego użytku, pochodzące z krajów misyjnych, w których pracują polscy redemptoryści, przede wszystkim z Ameryki Południowej. W pomieszczeniu Muzeum Misyjnego zainstalowana jest również ruchoma szopka bożonarodzeniowa, skonstruowana w latach 1974-1975 przez ojca Kazimierza Zymułę. Użyte w niej figurki przedstawiają postaci z historii Polski i Kościoła polskiego.

Z pięknego sanktuarium udaliśmy się do Tarnowa. Spacerując ulicami Tarnowa z panią przewodnik Małgorzatą, odwiedziliśmy miejsce starej synagogi zburzonej w okresie II wojny światowej oraz pomnik pochodzącego z Tarnowa generała Józefa Bema. Zwiedziliśmy Rynek z miejskim zabytkowym ratuszem, niestety roboty remontowe tarnowskiego rynku uniemożliwiły nam jego bliższe zwiedzanie. Z tarnowskiego Rynku udaliśmy się do katedry pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. W katedrze uczestniczyliśmy w Mszy świętej koncelebrowanej, po której udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego oraz katedry.

Katedra to gotycka budowla trzynawowa, z wydłużonym prezbiterium, zamkniętym trójboczną absydą oraz dobudowaną ze strony zachodniej wysoką na 72 m wieżą. Bazylika katedralna to najbardziej reprezentacyjny zabytek Tarnowa. Świątynia słynie z monumentalnych renesansowych nagrobków Tarnowskich oraz manierystycznych Ostrowskich, które uchodzą za jedne z najwybitniejszych polskich dzieł sztuki takich mistrzów jak: Bartłomiej Berecci, Jan Maria Pavano i Jan Pfister. Natomiast pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej jest uważany za najpiękniejszą rzeźbę kobiecą doby renesansu w całej Europie. W katedrze zachowało się się też wiele cennych dzieł sztuki sakralnej, m. in. łaskami słynąca XVII wieczna figura Matki Bożej Bolesnej.

W zaułku za katedrą, w jednej z najpiękniejszych i najstarszych kamieniczek w Tarnowie – Domu Mikołajowskich z 1524r. mieści się Muzeum Diecezjalne, które posiada w swoich zbiorach wyjątkowe eksponaty, m. in. gotyckie rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski. W zbiorach znajdują się tkaniny kościelne ( ornaty, kapy) od czasów średniowiecza aż po XIX wiek oraz obrazy ludowe malowane na szkle, pochodzące z terenów Europy , a także z innych kontynentów. Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest najstarszym muzeum diecezjalnym w Polsce, założone w 1888r.

Po zwiedzeniu katedry oraz Muzeum Diecezjalnego, udaliśmy się na spacer do Parku Strzeleckiego, gdzie na pośrodku parkowego stawu według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza znajduje się mauzoleum Józefa Bema wzniesione w 1927 roku. Uroczysty pogrzeb generała, którego prochy sprowadzono z Aleppo, odbył się 30 czerwca 1929r.  Starodrzew w parku jest pomnikiem przyrody. W parku wytyczono ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną z przystankami przy najciekawszych gatunkach roślin. W parku znajduję się piękny neogotycki pałac Strzelecki w budynku mieści się obecnie siedziba Galerii Miejskiej BWA.

Z wielkim żalem, żegnaliśmy się pięknym Tarnowem i jak nam powiedziała na zakończenie nasza pani przewodnik Małgorzata Rola, że to co zobaczyliśmy to była tylko namiastka miasta Tarnowa, być może jeszcze tu powrócimy.

Tekst i foto: Marian Szpak

O autorze

Janusz Talik