Aktualności

Homilia 26.05.2022 – Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności – ks. Krzysztof

Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, dlatego jest on rozumny i wolny jak Bóg. Wolność stanowi istotną część tożsamości człowieka, dlatego każdy z nas jest zdeterminowany do tego, by jej bronić.

Szanujmy wolność, także tę, którą posiada drugi człowiek. Gdyby każdy robił to, co chce, bez względu na innych, szybko powstałby konflikt z ludźmi mającymi odmienne interesy. Każdy konflikt prowadzi do utraty wolności, przynajmniej przez stronę przegraną, a ta z kolei będzie starała się zemścić. Spirala konfliktu rośnie, a wolność maleje, najpierw dla niektórych, a z biegiem czasu dla wszystkich. Wolność jest nam dana nie po to, aby każdy robił, co chce, lecz po to, żeby miłować.

Wolność daje nam możliwość samodzielnego wyboru między dobrem i złem, ale w zamyśle Boga jest nam dana szczególnie po to, aby rozwijać się w miłości do Niego i do bliźnich oraz dążyć ku lepszemu.

Naszą wolność możemy utracić. Dziś patrzymy z niepokojem na to, co dzieje się na Ukrainie. Boimy się utraty wolności, którą zabrałaby nam dyktatura narzucona z zewnątrz przez reżimy totalitarne.

Święty Jan Paweł II mówił o wolności do młodzieży na Westerplatte: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych” ( Westerplatte 1987). Wydaje się, że za mało uwagi przywiązujemy do wolności, która jest w nas. Zbyt łatwo oddajemy się różnym uzależnieniom, które mogą naszą wolność ograniczyć.

Uważajmy na pasożyty. Pasożyt przysysa się do ciebie, lub też do osoby, którą kochasz i wysysa życie. Pasożyty przybierają różną formę – hazard, narkotyki, alkohol, pornografia. Obiecują przyjemność, ale są jak zaraza, która pożera twoje myśli, czas, pieniądze. Kradnie tym, których kochasz, twoją lojalność i serce. Małżeństwa rzadko są zdolne to przetrwać. Jeśli kochasz żonę, musisz pozbyć się wszelkich uzależnień. Jeśli tego nie zrobisz, zniszczą ciebie i całą twoją rodzinę. Pamiętajmy, że wolność jest naszą najcenniejszą cechą – im mniej jej mamy, tym mniej jesteśmy sobą.

Kiedy człowiek jest wolny, wtedy Bóg może go prowadzić i dokonać przez niego wielkich rzeczy. Wystarczy patrzeć na to, co Bóg robił przez Świętego Jana Pawła II: Karol Wojtyła pochodził z ubogiej rodziny. Stał się jednak wielki, bo był człowiekiem wolnym i Bóg mógł go prowadzić. Pomyślmy, co Bóg mógłby robić przez każdego z nas, gdybyśmy byli wolni i pozostawali wciąż do Jego dyspozycji? Módlmy się wspólnie, aby Bóg mógł nas znaleźć wolnymi i dyspozycyjnymi do wykonania Jego dzieł. Amen.

O autorze

Mateusz