Aktualności

Homilia 16.07.2022 – „Wsłuchani w Ducha Św.” – ks. Krzysztof

W naszej polskiej tradycji opartej na gościnności, istnieje takie powiedzenie: „Gość w dom, Bóg w dom”.

To zdanie pasowałoby dokładnie do domu Marty, Marii i Łazarza, bo w tym domu Jezus gościł często razem ze swoimi uczniami.

W tym domu Jezus był szczególnie kochany i zawsze bardzo serdecznie przyjmowany.

W odczytanym fragmencie Ewangelii widzimy zafascynowanie Marii, Jezusem i Jego słowem. Marta natomiast, jest zatroskana o godne przyjęcie Jezusa poprzez przygotowanie posiłku. Marta skarży się Jezusowi i mówi Mu, by zwrócił uwagę Marii, żeby zechciała jej pomóc w kuchni. A Jezus odpowiada jej: ,,Marto, Marto, ty zajmujesz się i przejmujesz wieloma sprawami, troszczysz się o wiele, a Maria tymczasem bierze udział w tym, co najlepsze. I tego nie będzie pozbawiona.

Ta odpowiedź może nas zaskoczyć. Zazwyczaj bowiem również i my, kiedy przyjmujemy gości, przygotujemy coś do picia i do jedzenia.

Dlaczego Jezus daje Marcie taką odpowiedź? Czy Jezus krytykuje człowieka, który służy? Czy Marta, która służy, troszcząc się o wiele spraw, robi coś mniej wartościowego niż Maria, która Go słucha?

Jezus zauważył, że Marta, zajęta wieloma pracami, przestała Go słuchać i dlatego przypomniał jej, że należy Go słuchać nieustannie, również przy każdej czynności, którą wykonujemy.

On bowiem zawsze mówi do nas przez Ducha Świętego obecnego w naszej duszy. Jezus nie krytykuje działania służebnego, które jest wyrazem miłości do Niego i do każdego bliźniego, lecz zachęca nas do wyciszenia w czasie działania, żeby można było słuchać głosu Ducha Świętego, który stale nam sugeruje: „Rób to, lub tamto, lepiej tak niż tak, rób to teraz, a nie później…”. Ten głos chce nas doprowadzić do właściwego sposobu postępowania i do właściwego czynu.

Jezus przypomina nam, że praca jest ważna, jednak przy pracy nie powinniśmy przestawać Go słuchać. Wsłuchani w natchnienia Ducha Świętego, będziemy mniej manipulowani przez zlaicyzowany świat, który przez mass media stara się prowadzić wszystkich do jednolitego, zlaicyzowanego myślenia. Jeśli nam to się uda, możemy stać się jak np. święty Paweł, Bożymi narzędziami, aby świadczyć o tych chrześcijańskich wartościach, których ludzie dzisiaj coraz bardziej potrzebują. Amen.

O autorze

Mateusz