Aktualności

Bielszczanie pod Krzyżem

W ramach ogólnopolskiej akcji Polska pod Krzyżem i w święto Podwyższenia Krzyża w dniu 14 września br. bielszczanie modlili się jak co roku pod Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na wzgórzu Trzy Lipki. Przed Eucharystią odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec oraz modlono się słowami Litanii Narodu Polskiego. Mszę świętą koncelebrowaną sprawował ks. Marcin Aleksy, dziekan dekanatu centralnego wraz z księżmi z dekanatu starobielskiego na czele z ks. dziekanem Stanisławem Wawrzyńczykiem. Homilię wygłosił ks. Piotr Leśniak, proboszcz bielskiej parafii św. Pawła Apostoła, w której odwołał się do historii Polski, chrześcijańskiej tradycji i wartości krzyża w naszym kraju. Człowiek tylko w znaku krzyża jest w stanie odnieść prawdziwe zwycięstwo w życiu i historii.

Na szczycie Trzech Lipek znajduje się stalowy, 40-metrowy, ważący 17 ton *Krzyż Trzeciego Tysiąclecia* powstały w 2001 r. w miejscu drewnianego krzyża stojącego w latach 1935–1939. U stóp krzyża znajduje się wypalana w glinie pamiątkowa tablica, przedstawiająca  papieża Jana Pawła II z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża.

Wzgórze Trzy Lipki  stanowi dobry punkt widokowy na Bielsko-Białą, okoliczne wioski oraz szczyty gór  Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Tekst i zdjęcia: Marian Szpak

O autorze

Janusz Talik