Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie – 2020.05.03.

Serdecznie dziękujemy za ofiary dzisiejszej kolekty na potrzeby naszej parafii. Dziękujemy też wszystkim, którzy różnymi drogami wspierają duchowo i materialnie parafię. 

Dzisiejsza Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna w Kościele Tydzień Modlitw o powołania do służby w Kościele. Warunki przyjęcia do naszego Seminarium Duchownego z jego adresem podajemy w gablotach i parafialnej stronie internetowej. Można je też znaleźć na stronie internetowej seminarium.

Tradycyjnie w naszym kościele: w dniach powszednich przed wieczorną Mszą św. o godz. 17.30, w niedziele i uroczystości – o godz. 16.30 modlimy się na nabożeństwach majowych. Ograniczenia przepisów nie pozwalają w nich uczestniczyć wszystkim chętnym, ale liczymy na duchową łączność modlitewną o tej porze.

W liturgii najbliższego tygodnia:

W poniedziałek, 4 maja – wspomnienie św. Floriana, męczennika,

W środę, 6 maja – święto Świętych apostołów Filipa i Jakuba 

W piątek, 8 maja – uroczystość Św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Z racji uroczystości nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych 

W przyszłą niedzielę ofiarą do puszek wspomagamy nasze diecezjalne radio Anioł Beskidów.

Parę słów refleksji i komentarza, dotyczących wniosków z doświadczeń obecnego czasu:

1/ sprawa formułowania intencji mszalnych. Istnieje w naszej praktyce parafialnej zwyczaj wpisywania i ogłaszania nie tylko dla kogo /czy za kogo/ jest Msza św. odprawiana, ale także od kogo to zamówienie intencji popłynęło /kto intencję zamówił/. Praktyka obecnego czasu, zwłaszcza, gdy mogło w liturgii uczestniczyć tylko 5 osób/ pokazała, że zamawiający wyjątkowo tylko biorą udział w „zamówionej” Mszy św. Przykro i smutno było, gdy nie pozwalaliśmy wejść do kościoła chętnym, rezerwując miejsca dla zamawiających, a ci nie pojawiali się i ostatecznie we Mszy św. uczestniczyło nawet nie 5 osób. Poza tym zdaje się mniej ważne jest kto o modlitwę prosi, ale to za kogo się modlimy, ku komu kierujemy owoce zbawczej Ofiary Krzyża Chrystusa, uobecniając ją
w Eucharystii.” Postanowiliśmy z tej racji wypisywać i ogłaszać jedynie sformułowaną intencję, bez podawania od kogo pochodzi. Ta decyzja dotyczy też Mszy św. za zmarłych zamawianych na pogrzebie. Oczywiście będziemy ogłaszać „od kogo” Msza św. w czasie pogrzebu, ale nie już potem poza czasem pogrzebu.

2/ sprawa przyjmowania Komunii św. /i innych sakramentów/. Zarządzenie Księży Biskupów dotyczące polecenia przyjmowania Ciała Pańskiego „na rękę”, co przypominamy często na Mszy św., budzi wiele emocji, a czasem i buntów niektórych wiernych. Rozumiemy opory, przekonania – szanujemy je i udzielamy Komunii św. do ust. Prosimy jednak, by wziąć pod uwagę, że to nie profesorskie, czy jakiekolwiek inne autorytety są w Kościele miarodajne, ale z mandatu Chrystusa – biskupie. Biskup kieruje Kościołem, bo jest przed Bogiem zań odpowiedzialny. Sytuacja obecna jest wyjątkowa, więc wyjątkowo ważne też są polecenia obowiązujących zachowań. Stosujmy je cierpliwie i z ufnością, aż do nadejścia normalnych czasów i normalnych zwyczajów. Minister Zdrowia mówił, że nie noszenie maski nie jest wyrazem odwagi, czy siły zdrowia, ale egoizmu, bo tak, bez maski, można łatwiej zarazić bliźniego. Podobnie w zachowaniach religijnych – jeśli zignorujemy wiedzę i myślenie /np. dotyczące sposobów szerzenia się zarazy, przenoszenia zakażeń wirusem/ możemy okazać się egoistami, a licząc na nadzwyczajną ochronę Pana Boga dla nas – wręcz prowokatorami, kusicielami. Ufamy Bogu bezgranicznie; i jedynie Jemu ufamy, ale – wdzięczni za dar rozumu, mądrze podporządkujemy nasze życie zdobyczom wiedzy.

Tych, którzy nie mogli wejść na Msze św. poranne zapraszamy w przyszłą niedzielę na godz. 13.15, kiedy jest mniej chętnych do uczestnictwa. Jest to uciążliwe – znoszenie ograniczeń – ale żyjmy nadzieją, że nie potrwają one ponad czas konieczny i będziemy znów mogli cieszyć się spotkaniem wspólnoty w świątecznej liturgii niedzielnej, ożywianej Bożą łaskawością wiernej bliskości Chrystusa Pana.

Zachęcamy do czytania katolickich czasopism ze stolików za ławkami w kościele.

Niech nas umacnia pod płaszczem Patroni Maja błogosławieństwo miłującego Boga.

O autorze

Stanislaw Wawrzynczyk