Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie 2020.04.19.

Dzisiejsza niedziela – Miłosierdzia Bożego – decyzją Konferencji Episkopatu Polski rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Jest ona zarazem świętem patronalnym Caritas.

Liturgiczne obchody tygodnia:

  1. a) W czwartek, 23 kwietnia – uroczystość Św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski,
  2. b) W sobotę, 25 kwietnia – święto Św. Marka, ewangelisty.

Za tydzień, 26 kwietnia, 3 niedziela wielkanocna obchodzona będzie jako Niedziela Biblijna.

Wobec licznych pytań zainteresowanych z przykrością informujemy, że terminy Pierwszej Komunii i Bierzmowania w naszej parafii ulegają zmianom. Wszystkie wydarzenia religijne, w tym również Pierwsza Komunia święta i Bierzmowanie zostały przez Księdza Biskupa Ordynariusza zawieszone aż do odwołania. Zmusza do tego sytuacja pandemii, którą przeżywamy. Na ten czas nie można ustalać żadnych nowych terminów.

Sanktuarium MB Bolesnej w Hałcnowie zaprasza do wirtualnego udziału we wtorek, 21 kwietnia o godz. 19.00 w katechezie, którą poprowadzi ks. prof. Andrzej Witko oraz w piątek, 24 kwietnia o godz. 17.30 w pierwszym tegorocznym czuwaniu hałcnowskim na kanale YouTube Bazylika Hałcnowska.

Znamy decyzje rządowe, łagodzące zasady uczestnictwa w życiu liturgicznym Kościoła, dotyczące przede wszystkim ilości uczestników nabożeństw. W naszej świątyni, wg tych zasad jednocześnie może uczestniczyć ok. 100 osób. W kościele przebywamy z zasłoniętymi ustami i nosem. By zachować zasady zajmujemy miejsca w rzędach ławek z oparciami naprzemiennie z jednej i przeciwnej strony. Z dotychczasowej praktyki w parafii wynika, że zasadniczo nie powinno być trudności dla uczestników Mszy św. w tygodniu. Nie znamy z doświadczenia jaka liczba wiernych skorzysta z możliwości uczestniczenia w liturgii w niedziele i święta. W dalszym ciągu obowiązuje w diecezji dyspensa od uczestnictwa na dotychczasowych zasadach. Jeśli będzie większa ilość chętnych, niż przy obecnych zarządzeniach jest to możliwe, zwiększymy ilość Mszy św., celebrowanych w niedziele. Chcielibyśmy nieść posługę jak najpełniejszej liczbie parafian, prosimy jednak o cierpliwość i wyrozumiałość wobec decyzji, którymi – jak przewidujemy – nie będziemy w stanie zaspokoić nawet podstawowych powinności wobec wszystkich. Najbliższa niedziela, 26 kwietnia z pewnością przyniesie nam orientację jak w czasie pandemii koronawirusa będzie mogło wyglądać nasze uczestnictwo w praktykach wiary.

Dotychczasowe zasady obowiązują także w praktyce spowiedzi. W wyjątkowych potrzebach spowiadamy się w kaplicy dla matek z małymi dziećmi.

Przy zachowaniu zasad co do ilości uczestników i zachowaniu odległości między nimi będziemy odprawiać pogrzeby wg określonego w czasie zarazy porządku: najpierw pochówek na cmentarzu, potem Msza pogrzebowa w kościele.

Chcemy wrócić do nabożeństw adoracji eucharystycznej w czwartki oraz w kaplicy we wtorki, prosimy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad co do ilości i odległościach.

Zapewniamy codzienną pamięć modlitewną na różańcu o 20.30, a dziękując wszystkim za pamięć o nas, życzymy błogosławieństwa Bożego.

O autorze

Stanislaw Wawrzynczyk