Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie – 2020.03.29.

Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować od 5 niedzieli wielkiego postu zachować zwyczaj zasłaniania krzyży, które odsłonimy dopiero po wielkopiątkowej Liturgii na cześć Męki Pańskiej.

W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Nie zapomnijmy o pracujących na niwie Pańskiej, uczcijmy Najświętsze Serce Pana Jezusa i Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

W czwartek, 2 kwietnia przypada 15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II, papieża.

W przyszłą niedzielę, 5 kwietnia przypada Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. W tym dniu obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży. Przymuszeni sytuacją w inny sposób, świętujmy jednak po chrześcijańsku ten Dzień.

Z pewnością wszystkich nas dotykają nieprzyjemnie obowiązujące rozporządzenia na czas stanu epidemii. Nie wątpimy, że wyobrażacie sobie, Drodzy Parafianie, jak boleśnie także nas, kapłanów, zobowiązanych do zamknięcia świątyni ze względu na możliwość narażenia wierzących na zakażenie wirusem, patrzących na pusty kościół
w czasie sprawowania liturgii, odizolowanych od spotkań, które są przecież konieczne dla tworzenia i umacniania wspólnoty, maksymalnie ograniczonych w sakramentalnej posłudze dla zbawienia – te rozporządzenia zasmucają. Rozumiemy też Waszą tęsknotę za świątynią i całym bogactwem, płynącym z Bożej inicjatywy ubogacenia łaską uczestników liturgicznych zgromadzeń wiernego Ludu. Rozsądek jednak podpowiada nam, że nie możemy odrzucić logicznego myślenia i zignorować odpowiedzialności wzajemnej za siebie. Chrystusowe przykazanie miłości nakazuje nam „przede wszystkim nie szkodzić”, nie narażać na zarażenie, być może mniej odpornych na zakażenie, niż my… Dla Jego chwały winniśmy żyć Ewangelią teraz bardziej, niż kiedykolwiek.

Nie jesteśmy jednak na szczęście pozbawieni więzi duchowej oraz łączności dzięki mediom. Nie wątpimy w siłę wspólnoty duchowej wielu o godz. 15.00 na modlitwie Koronki do Bożego Miłosierdzia, czy o godz. 20.30 na modlitwie Różańcowej.
Z pewnością łączy nas z Papieżem i całym Kościołem codziennie modlitwa Anioł Pański, czy w Ojczyźnie Apel Jasnogórski. Pielęgnujmy tę swoistą „liturgię godzin stanu epidemii” jako znak zaufania Bożej Opatrzności, pod płaszczem Chrystusowej Matki, naszej Królowej. Parafialnie połączy nas niedzielna transmisja internetowa Mszy św. o godz. 9.00 z naszej świątyni.

Nasz Bóg, objawiający się w Starym Testamencie i realizujący obietnice przez ewangeliczne Przymierze Chrystusowe nie jest Bogiem zemsty. Przeciwnie – wielokrotnie dawał dowody troski o swoje stworzenie i miłosiernej interwencji wobec zagrożeń skutkami zła. Stało się tak po stworzeniu już na początku dziejów, gdy wobec odwrócenia się od Niego naszych Prarodziców szuka ich i obiecuje zbawienie. Nadzwyczajne spotkania z ludźmi w ostatnich latach zatroskanej Matki Chrystusa i wniebowziętej naszej Królowej, to znaki Jej stałej życzliwości do nas i umocnienie dla niezawodnej ufności Bogu w próbie krzyża. Wpatrujmy się w jego jasność szczególnie intensywnie w dni kończącego się Wielkiego Postu.

Niech przyniosą nam one obfite błogosławieństwo Zbawiciela.

O autorze

Stanislaw Wawrzynczyk