Ogłoszenia

Ogłoszenia duszpasterskie 2020.03.22.

Dzisiejsza niedziela nosi nazwę „laetare” /radujcie się/ ze względu na bliską obecność Tego, Który jest Światłością świata.

W środę, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to zarazem Dzień Świętości Życia.

W środę też, 25 marca przypada 28. rocznica erygowania naszej diecezji. Pamiętajmy w modlitwie o naszym Kościele lokalnym, o jego pasterzach i wiernych.

Kancelaria parafialna – załatwiamy tylko najbardziej konieczne formalności i sprawy „konieczności losowych” /np. pogrzeb/. Warto skorzystać przedtem z telefonu: nr. 33/8123703.

Nasz kościół jest otwarty do modlitwy /poza czasem Mszy św./ codziennie do godz. 11.00, a wieczorem do 20.00. Musimy przestrzegać zasady ograniczonej liczby obecnych (do 50 osób). W tym czasie można też skorzystać u dyżurującego kapłana z sakramentalnej spowiedzi. Mamy też możliwość spowiadania się pół godziny przed każdą Mszą św. Prosimy pamiętać, że nie będzie specjalnej okazji do spowiedzi przedświątecznej!

Nie wiemy – tak jak Wy – jak długo potrwa stan zagrożenia. Z pewnością od tego zależeć będą decyzje dotyczące życia społecznego, a tym samym i funkcjonowania parafii. Nie potrafimy więc wiążąco odpowiadać na pytania dotyczące Pierwszej Komunii św. dzieci, czy Bierzmowania młodzieży. Jeśli tylko będziemy w stania podać jakieś pewne komunikaty, przekażemy te wiadomości na parafialnej stronie internetowej i na ogłoszeniach przykościelnych gablot.

Oczywiście bez huraoptymizmu, ale też z satysfakcją – choćby ze względu na postępy pandemii w świecie – rozporządzenia władz i decyzje przełożonych kościelnych w naszej Ojczyźnie wydają się słuszne i trafne. Tym bardziej zobowiązuje nas to do podporządkowania się podejmowanym decyzjom w imię odpowiedzialności i miłości bliźniego. Wszyscy odczuwamy dyskomfort, ale bez wspólnoty i solidarności nie zdołamy ustrzec się nieszczęścia.

Z okazji Świąt Wielkanocnych, jak wiemy, co roku Caritas organizuje akcję pomocy potrzebującym poprzez dystrybucję baranków i paschalików. Do naszej parafii, podobnie jak innych w diecezji dotarły one, gdy obowiązują już rozporządzenia w związku z zagrożeniami pandemii. Dla wszystkich, którzy chcieliby zaopatrzyć się w te symbole na świąteczne stoły udostępniamy je w zakrystii lub też na stoliku przy wejściu do kościoła.

Pomoc charytatywna naszego Zespołu udzielana jest po uprzednim umówieniu się telefonicznym z p. Ireną. Ta sama zasada dotyczy  rozdzielania pomocy ze wsparcia unijnego. Paczki świąteczne także będą docierać do adresatów indywidualnie.

Czytelników czasopism informujemy, że na stoliku przy wejściu   znajdą tygodnik „Niedziela”, Gazetkę Parafialną i „Gościa Niedzielnego” z ubiegłej niedzieli (aktualny numer można dostać w niektórych kioskach, sklepach, czy na stacjach benzynowych – parafie nie dystrybuują aktualnego numeru).

Rozporządzenia jak wiemy obowiązują do Wielkanocy, więc musimy się przygotować do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego inaczej i pogodzić się, że zabraknie nam wielu zwyczajów z nimi związanych (jak choćby poświęcenia potraw). Z pewnością w przyszłą niedzielę można będzie pewniej coś określić jak dalece zagrażające nam niebezpieczeństwo skomplikuje nasze świętowanie.

Drodzy Parafianie, mimo ograniczonych kontaktów bądźmy razem. Nie zapominajmy, że jesteśmy w Bożych rękach! W ufności i spokoju jest nasze ocalenie. Wypraszajmy je w gorliwej modlitwie – także w duchowej łączności codziennie o godz. 15.00 /Koronka/ i 20.30 /Różaniec/.

Przyjmijmy błogosławieństwo.

O autorze

Stanislaw Wawrzynczyk